Контакти

ДО ДЕЯКИХ РОЗДІЛІВ САЙТУ ІНФОРМАЦІЯ

ТИМЧАСОВО

ОБМЕЖЕНА

E-mail: lvug@bis.net.ua

тел. +38(03257)2-32-39

Гаряча лінія

ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ

Телефон для звернення:

+38(03257)2-04-59

Календар
Березень 2014
П В С Ч П С Н
« Лют   Кві »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Авторизація
Архів

На засіданні технічної ради ДП “Львіввугілля”, яке відбулася 11 березня, обговорено Звернення Сілецької сільської ради щодо загрози екологічної катастрофи у зв’язку із наміром ліквідації шахти “Візейська” шляхом затоплення, а також публікації ЗМІ на цю тему.

У зверненні сілецької громади йдеться про її стурбованість тим, що нібито шахту “Візейську” ліквідовують шляхом затоплення. Проте, проект “Затоплення гірничих виробок ВП “Шахта “Візейська”, розроблений інститутом “УкрНДМІ” НАН України, не є проектом ліквідації гірничого підприємства. Основною метою цього проекту є мінімізація витрат на утримання шахти, яка на сьогодні не веде вироб­ничого процесу (не добуває вугілля), а працює в режимі відкачки води. Утримання в робочому стані водовідливної установки, підйомних установок і вентилятора головного провітрювання, що необхідно для виконання робіт з відкачки води, потребують значних коштів. Утримання шахти приносить прямі збитки державі щомісячно близько 2 млн.грн.

Усім відомо, що шахта “Візейська” припинила роботи з видобутку вугілля у 2009 році. На цей час працював водовід­лив південного крила шахти пласта п7н та центральний водовідлив. Шахта в різні роки відробляла запаси кам’яного вугілля по чотирьох пластах. Найпотужніший пласт п7н залягав у трьох лінзах – західній, північній і південній. Промислові запаси пласта повністю відпрацьовані і відповідно водовідлив після відробки запасів був зупинений. За даними гідрогеологічної зйомки та розрахунків, відроблений простір усіх трьох лінз є повністю затоп­лений водами карбонового водоносного горизонту. Крім того, за даними спосте­режень минулих років відомо, що західна частина (основна вугленосна площа) південного крила пласта п7 також повністю затоплена. Тобто, процес розмокання гірських порід усього відробленого масиву зазначених пластів, їх ущільнення та відповідно просідання земної поверхні за останніх 20 і більше років відбувся. Цей висновок є не прогнозом чи припущенням, а фактом, який визначено достовірно за даними геологічної та гідрогеологічної зйомки та спостережень.

Також зазначимо, що приток води по шахті “Візейська” на сьогоднішній день є мізерним і складає 18м3/год. Частина води (в основному з південного крила шахти) самоплинно потрапляє у центра­льний водозбірник (7м3/год), решта надходить у відроблений простір західної частини шахтного поля пластів п8в та п7в.

Слід також зауважити, що при повній зупинці головного водовідливу шахти “Візейська” процес затоплення відробле­ного простору пластів п7в та п8в буде тривалим, тобто не за один чи два роки, а за двадцять чи й більше років. Все залежить від такого важливого фактора як робота водовідливу на шахтах “Зарічна”, “Лісова” і “Степова”. Це поясню­ється тим, що падіння пластів Межирічан­ського родовища, як і всього Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну є північно-західного напрямку. Відповідно вода, яка накопичується на шахті “Візейська”, буде перетікати (так як є перекриття по границях шахтних полів) на шахту “Зарічна”, а після закриття шахти “Зарічна” – на “Лісову”, “Межирічанську” і в кінцевому варіанті на шахту “Степова”. До речі, по цій шахті запаси кам’яного вугілля складають 60 млн.тонн, а термін служби 80 років. Тому, коли закривати­муть шахту “Степова” інститут врахує гідрогеологічні умови та ситуацію в нашому регіоні і запроектує водовідлив, який буде працювати постійно.

В одній з публікацій в ЗМІ аргументами є рекомендації і висновки, розроблені в проекті “Ліквідація шахти “Візейська” в 2007 році інститутом “УкрНДІпроект”. Наголошуємо, що цей проект не пройшов Державної експертизи, не був погоджений в установленому порядку, в тому числі і з органами місцевого самоврядування, і не затверджений Міненерговугілля України. Тому посилання на висновки та рекомендації інституту “УкрНДІпроект” є некоректними. Як приклад: в проекті 2007 року зазначено, що площа земель, схильних до заболочення на момент проектування (тобто на 2007 рік) становить понад 300 га, та наведено прогноз, що впродовж 5-10 років ця площа може збільшитись до 980 га. Як бачимо, цей прогноз не підтверджується. Фактична площа земель, схильних до заболочення, практично не змінилася і тому є очевидною необхідність перегляду гідрогеологічних висновків з урахуванням фактичної ситуації.

Щодо екологічних проблем району села Сілець, на які звертають увагу його жителі, то ми з ними повністю погоджуємось. При розробці проекту ліквідації шахти необхідно врахувати теперішні негативні наслідки на навколишнє природне середовище роботи шахти та можливість попередження затоплення, заболочення територій, так і забруднення підземних та грунтових вод. А також розробити заходи щодо зменшення та попередження негативного впливу на природне середовище в цьому районі.

На сьогодні на законодавчому рівні пройшли зміни на підсилення заходів для захисту навколишнього природного середовища та обов’язковому їх врахуванні при розробці проектів ліквідації гірничих підприємств.

Проект ліквідації шахти “Візейська” відповідно до постанови КМУ від 27.08.1997р. №939 “Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств” буде розроблятись після виділу шахти зі складу ДП “Львіввугілля” та створення ДП “Шахта “Візейська”. ДП «Шахта «Візейська»  буде фінансуватись за статтею “реструктури­зація”, в тому числі і на проект ліквідації підприємства. Складатиметься він із соці­ально-економічного обґрунтування, технічного рішення, пропозицій щодо можливого використання гірничих виробок, будівель та споруд, заходів, спрямованих на запобігання небезпеч­ному впливу на діючі підприємства, стан довкілля та здоров’я людей, а також на подолання негативних соціально-економічних наслідків такої ліквідації  і  як складова частина – «Проект затоплення гірничих виробок ВП «Шахта «Візейська», розроблений Українським Державним науково-дослідним і проектно-конструктор­ським інститутом гірничої геології, геомеханіки і маркшейдерської справи НАН України.

Для розробки проекту будуть направлені вихідні дані, погоджені з органами місцевого самоврядування, де в обов’язковому порядку буде наведено фактичний стан довкілля як наслідок діяльності шахти.

Технічна рада прийняла рішення провести виїзне розширене засідання на шахті “Візейська” за участю фахівців ДП “Львіввугілля” з запрошенням сільського голови Сільця та депутатів для обговорення проекту затоплення гірничих виробок шахти. І така зустріч відбулася 18 березня.

Враховуючи складний економічний стан в державі та проголошену Урядом політику жорсткої економії коштів, реалізація проекту “Затоплення гірничих виробок ВП “Шахта “Візейська” на сьогодні є вкрай важливою, оскільки дозволить знизити державні видатки на утримання ВП “Шахта “Візейська” на 23,7 млн.грн. в рік з подальшим спрямуванням бюджет­них коштів на нагальні потреби держави.

Олег Акімов,

технічний директор- перший заступник генерального директора ДП “Львіввугілля”.