Українські вчені та промисловці розробили технологію «Комплексне освоєння газовугільної родовищ на основі поточних технологій буріння свердловин», яка дозволить відкрити доступ до енергетичного резерву у вигляді газу метану вугільних родовищ. Про це повідомляє Ура-Інформ.
За даними геолого-розвідувальних робіт промислові запаси метану тільки в Донбасі становлять близько 12 трлн. м3, в тому числі придатних для вилучення до 4 трлн. м3. Але досі, добувати і використовувати газ, що міститься в вуглепородному масиві, заважала відсутність технологій, що забезпечують необхідну швидкість бурових робіт та їх прийнятну рентабельність.
Спільна розробка Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України (м. Львів), Національного технічного університету нафти і газу (м. Івано-Франківськ), інституту УкрНДІпроект (м. Київ), Донецького національного технічного університету, фахівців шахтоуправління «Покровське» містить інноваційну технологію швидкісного буріння, яка дозволяє проводити дегазацію метаноугольних родовищ високими темпами, при цьому не тільки не сповільнюючи, але навіть прискорюючи процес вуглевидобутку за рахунок збільшення навантаження на очисний забій до 30% через зняття обмежень по газовому фактору.
У ході науково-дослідних робіт і що послідувала за ними виробничої практики вченими і промисловцями були запропоновані інноваційні методи проведення бурових робіт, які дозволяють здійснювати буріння свердловин з поверхні потоковим методом – масовим і швидкісним, в ув’язці з розвитком очисних робіт. В результаті розробки і впровадження технології потокового буріння, швидкість проходження свердловин вдалося підвищити в 5-10 разів. Такі темпи забезпечують стабільне щомісячне спорудження до чотирьох дегазаційних свердловин глибиною до 850 м. У складних гірничо-геологічних умовах була досягнута рекордна швидкість буріння – 518 м на добу. В результаті, одна бурова установка, оснащена сучасним обладнанням, за методиками авторів роботи в змозі здійснити поточну і завчасну дегазацію вуглепородного масиву цілої шахти, при цьому не тільки витягуючи газ метан для подальшої утилізації, але й забезпечуючи додаткову безпеку шахтарської праці при значному збільшенні обсягу видобутого вугілля.
Крім наукових і виробничих методик, що стосуються безпосередньо технологічного процесу буріння, автори пропонують і інноваційний підхід до самої організації проведення робіт. Ними розроблено та впроваджено алгоритм створення технологічних бурових парків – абсолютно нового слова в менеджменті, логістиці та координації виробничих процесів при розробці метаноугольних родовищ.
сайт Укрвуглепрофспілки