Контакти

ДО ДЕЯКИХ РОЗДІЛІВ САЙТУ ІНФОРМАЦІЯ

ТИМЧАСОВО

ОБМЕЖЕНА

E-mail: lvug@bis.net.ua

тел. +38(03257)2-32-39

Гаряча лінія

ПОВІДОМИТИ ПРО КОРУПЦІЮ

Телефон для звернення:

+38(03257)2-04-59

Календар
Жовтень 2014
П В С Ч П С Н
« Вер   Лис »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Авторизація
Архів

Інтерв’ю з Героєм України Сергієм РУДЕНКОМ

IMG_2979Він  зростав у шахтарському  селищі Гірник, що  неподалік Червонограда. Навчаючись у Дніпро­петровському  гірничому  інституті,  під час студентської  практики  вперше по­трапив у вугільний забій. Це була горлівська шахта, що на Донбасі. Саме тоді й зро­зумів, що робота під землею, на передовій видобутку вугілля – місце, де працюють справ­жні чоловіки. З того часу й поріднився з шахтними копрами і всі підземні ко­ридори пройшов з позначкою “відмінно”.

Вашій увазі пропонуємо інтерв’ю з Героєм України Сергієм РУДЕНКОМ.

- Сергію  Євсейовичу, Ви першим  у  Львівському  ву­гіль­ному басейні отримали найви­щий ступінь від­зна­ки в Україні за визначні тру­дові до­сяг­нен­ня. Але ж для цього визнання потрібно було видати на-гора мільйо­­­­­ни тонн вугілля…

- Пам’ятаю  імпровізовану  сце­ну  бі­ля  Софіївського собору в Києві  на День  Незалежності Ук­раїни  24  серпня 2007 року. Того дня Президент України уро­чисто вручив мені Зірку Героя праці. Безперечно, до цієї наго­ро­ди переду­вали роки нелегкої роботи у забої, ви­конання та пе­ре­виконання плану з вуг­ле­ви­добутку,  праця у стабільному до­­­­бовому тисячотонному ре­жимі.

- Що було поштовхом для обран­ня гірничої професії?

- Великий вплив на мій жит­тєвий вибір мав знаний на той час гірник, бригадир прохідників Степан Загорсь­кий. Саме спіл­кую­чись із ним, я зро­зумів, що шахта ледачих не любить, це міс­це для серйозних  чоловіків.  І, коли я вперше потрапив на гор­лів­ську шахту, то працював  сум­лінно, уважно при­слухався до настанов досвідчених гір­ників. А вже після закінчення нав­чання у  виші,  не  роздумуючи, почав пра­­­цю­вати (з 1978 року) на шахті №4 “Вели­комостівська” (“Відрод­ження”). Гір­ничій справі навчався у начальників дільниць Володи­мира Кобильського, Анд­рія За­вад­ки, Євгена Уланова, Єв­гена Уша­кова, працював в  бригаді Ми­коли Школяренка. Наш регіон – шах­тарський, і доля у мене теж шах­тарсь­ка. Тому й став видо­бувачем “со­нячного каменю”. А скіль­ки за ці роки було тих забоїв, і роботи поза ними!

- Отже, перші кроки у шах­тар­ську професію Ви зробили на шахті “Відродження”…

- Чесно кажучи, найближчою та найріднішою для мене стала саме ця шахта. Тут я  працював гірником очис­ного забою, гір­ни­чим майстром, поміч­ником та зас­туп­ником начальника діль­­ниці, директором  шахти. Протя­гом де­­сяти років очолював вуг­ле­видобувну дільницю, на  якій бригадиром був за­служений  шах­­тар України Іван Маць­ків.  Гірники   дотримувались   жорсткої ди­с­цип­ліни  та  нарядної  системи.  У 2005 році колектив дільниці видав на-гора понад  500 тисяч  тонн вугіл­­ля. За цією виробничою перемо­гою стояла що­денна праця ко­лек­тиву дільниці. Са­­ме вони до сьомого поту працювали у ла­ві, щоб досягти цього результату.

- Що, на Вашу думку, головне в професії гірника?

- Насамперед,  це  добро­со­вісне став­­­лення до роботи. І незалежно, яку по­саду ти обій­­маєш -  чи гірника очис­ного за­­бою, прохідника, або начальни­ка  дільниці.   Головне – самовід­­да­ніс­ть, взаєморозуміння  в ко­лективі, взає­мовиручка в екстре­мальних ситуа­­ціях. Потрібно мати підхід до будь-якої лю­дини, щоб не виникали конфлікт­­ні си­туації.

- Чи Ви мріяли в дитинстві про ла­ву, в якій будете почу­ватися як вдома?

- Босоногим  хлопцем  я  ганяв зі свої­­ми ровесниками на вело­сипеді, грав у футбол. Однак виріс я в шах­тарському селищі, яке будувалося ра­зом з шах­тами. І підсвідомо готу­вав­ся до роботи на вугільному під­­­­­при­єм­стві.

…Був час, коли літні канікули ра­зом з однокласниками прово­дили не на березі річки Рата, а на лісовому скла­ді шахти №4 “Великомостівська”. І ось перші зароблені всім класом кош­ти ми використали для подорожі в су­сідню Білорусь. Це була моя пер­ша да­лека мандрівка за те­рени Львів­щини. А по закінченні нав­чання у Гір­ниць­кій середній шко­лі мій вибір був ос­та­точ­ним: гір­ни­чий вуз і шахта.

- Сьогодні  Ви  обіймаєте по­саду зас­тупника технічного  ди­ректора ДП “Львіввугілля” з  протиаварійного за­хисту.  Це, скажімо так, незвичні для Вас посадові обов’язки.

- Безпечне ведення гірничих ро­біт входило в мої службові обо­­в’яз­ки як на посаді начальни­ка вуглевидобувної дільниці,  так  і директора шахти.  Адже за кож­ною тонною  вугілля стоїть люд­ське життя. Я ретельно сте­жив за до­триманням техніки без­пеки на робочих місцях.  На по­саді, яку я зараз обіймаю, доводиться в різні зміни відвідувати підземні роботи і здійснювати контроль з­­а станом гірничих виробок і без­печ­ного ведення робіт. В разі по­треби зо­бов’язую керівництво шах­ти негайно вжити заходів що­до усунення всіх по­ру­шень Пра­вил  техніки  безпеки, щоб ніщо не загрожувало  життю і здо­ров’ю працюючих робітників.

- Яким Ви бачите майбутнє ву­гільного регіону Львів­щи­ни?

- У майбутнє треба дивитись з оп­тимізмом. Львівщина багата на корисні копалини. Особливо щед­рі її надра на вугілля, запасів якого, за підрахунками фахівців, понад 1 млрд тонн. А це мі­німум пів­столітнє життя Львівського ву­гільного басейну. В Програмі роз­витку ДП “Львіввугілля” чітко оз­начені нові горизонти, що нада­ють впев­неності у завтрашньому дні гірникам Прибужжя. В перс­пективі будівництво нових шахт. Все ж сподіваємось на оснащен­ня нових лав сучасною висо­ко­­продуктив­ною технікою. У цьому плані поклада­є­мо великі надії на Уряд і Міненерго­-ву­гілля. Мені теж дово­дилось працю­вати на  зношеній техніці, однак ми на­ма­­галися відновлювати її та вико­рис­­­товувати ефективно. Впев­нено ска­жу, що професія ШАХ­ТА­РЯ в на­шому краї престижна та мате­ріаль­но приваб­лива.

- Як Вам зараз живеться без ву­гільного пилу та ву­гільних плас­тів, без безпосередньої роботи у за­­бої?

- За своїми службовими обо­в’яз­ками мені доводиться часто бувати  у шахтарських  колекти­вах. Однак нічим не можна замі­нити роботу в забої, на глибині 500 метрів. Адже саме тут на­род­жує­ться, а згодом розви­ває­ть­ся протягом всього життя інтуї­ція спе­ціаліста, за допомогою якої інженер може приймати рі­шення самостійно. Ще хочеться док­ласти своїх зусиль до ба­гатьох шахтарських справ, допо­могти гірникам і словом, і ділом.

- І наостанок, дозвольте за­питан­ня особистого характе­ру. Як  Ви про­водите свій  віль­ний час, чи є при­хиль­­ником активного відпочинку?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA- Ще в школі та в інституті я зай­мався спортом, прихильни­ком спортив­ного розвантаження я є й дотепер. Однак вільного часу не так вже й ба­гато. Своїм ону­кам Денису та Володі при­щеп­люю любов до туризму. Ра­зом з ними подорожуємо  та  ри­балимо. А ще захоплююсь тихим полюванням – збираю гриби та яго­ди. Одним словом, підтримую фі­зичну форму.

  З того часу, як на  Львівщині по­с­тав перший  копер, зміни­лося кіль­­­­ка поколінь. Але як і того со­няч­ного грудневого дня 1957 року, так і сьо­годні, ми ві­римо, що те­пе­рішнє поко­лін­ня гірників про­дов­жу­ва­тиме спра­­ву своїх батьків. Адже це обо­в’язок не ті­льки перед родина­ми, а й перед Україною.

Розмову вела Лариса ГУМЕНЮК