1 січня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці” від 28.12.2014 № 77-VIIІ. Які ж зміни стануться у житті пересічних громадян у зв’язку з введенням в дію вищенаведеного Закону?
За коментарями газета “Гірник” звернулася до директора Червоноградської міської виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Світлани ОСІНЕЦЬКОЇ.
- Цим Законом передбачено створення Фонду соціального страхування України, який об’єднає функції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, – розпочала розмову Світлана Володимирівна. – До створення нового Фонду та початку роботи його органів громадян обслуговуватимуть звичні їм два Фонди.
- Світлано Володимирівно, окрім суто організаційних змін у структурі державного соціального страхування, чи відбулися зміни у нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності?
- Допомога по тимчасовій непрацездатності, як і раніше, виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу. Однак, з 1 січня 2015 року застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років, допомога надається в розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати, від трьох до п’яти років – 60 відсотків, від п’яти до восьми років – 70, понад вісім років – 100 відсотків.
Також Законом встановлено, що сума допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду (на даний час – 20 706 грн.). Крім того, сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (на 01січня 2015р.-1218 грн.).
Застрахованим особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, згідно із ч. 4 ст. 19 Закону про соціальне страхування, виплата матеріального забезпечення обмежується такими розмірами: допомога по тимчасовій непрацездатності надається виходячи із нарахованої зарплати, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної зарплати, установленої законом у місяці настання страхового випадку; допомога по вагітності та пологах – виходячи із нарахованої зарплати, але в розрахунку на місяць не вище за двократний розмір мінзарплати, установленої законом у місяці настання страхового випадку.
Зазначу, що обмеження виплати застосовується, якщо немає сумарного шестимісячного страхового стажу протягом останніх 12 календарних місяців, що передують страховому випадку. Тобто йдеться не про безперервні 6 календарних місяців стажу, людина може працювати з перервами, але, щоб її не стосуватися обмеження, сумарно не менше шести місяців на рік.
- Чи змінився термін звернення за призначенням матеріального забезпечення?
- Матеріальне забезпечення, передбачене цим Законом, виплачується у разі, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше дванадцяти календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні.
- А як щодо оздоровлення застрахованих осіб?
- Надання соціальних послуг, тобто оплата путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам та членам їх сімей, до дитячих оздоровчих закладів, утримання санаторіїв-профілакторіїв, фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, даним Законом не передбачено і здійснюватись, відповідно, не буде.
Марія ЛУЦЕНКО
За матеріалами газети «ГІРНИК»