Триває процес передачi гуртожиткiв у комунальну власнiсть мiста. Рiшенням виконкому погодили акти приймання-передачi гуртожиткiв ДП “Львiввугiлля” в ЧервоноградI по вул.Iвасюка, 9, Чорновола 23, Парковiй, 4 у комунальну власнiсть територiальної громади. Найбiльш вiдрадно, що це впевнений крок на шляху приватизацiї мешканцями своїх “квадратних метрiв” до такої бажаної i омрiяної подiї, як стати власником нарештi вже не гуртожитської, а своєї, власної оселi.
- Міську програму передачі гуртожитків, – поінформувала головний спеціаліст УЖКГ Любов Красуляк, – затвердили рішенням міської ради ще в 2011 р. у відповідності до загальнодержавної цільової програми.
Звісно, що процес цей довготривалий і розпочали його з інвентаризації усіх гуртожитків, які знаходяться на території Червоноградської міської ради, щоби з`ясувати наявний фонд.
- Гуртожитки по вул.Івасюка, 3 від колишньої шахти “Бендюзька” та по вул.Івасюка, 11 (від шахти “Великомостівська”) передали у комунальну власність рішенням міської ради №611 від 19.06.2014 р.
На підготовчий період працює комісія по передачі гуртожитку. Зокрема, по прийняттю по Чорновола, 23 працювала комісія під головуванням першого заступника міського голови Степана Дмуховського. До неї ввійшли представники ДП і шахти “Лісової”, комуна¬льних підприємств – “ЧЖКС”, “Водоканал”, “ЧТКЕ”, депутати міської ради. Збирались що¬четверга у міській раді усі відповідні служби, від яких залежало вирішення проблемних питань. Коментуючи їх для “Новин Прибужжя”, директор КП “ЧЖКС” Юрій Кукоба зазначив:
- Гуртожитки далеко не в ідеальному стані. Це ми відразу побачили, коли ще приступали до їх обстеження. Дуже багато невирішених проблем, зокрема, – електропостачання. Встановили проектний автомат-запобіжник в електрощитовій на вводі (вул.Івасюка, 11) – проводка від перенапруження електро¬мережі не витримала і згоріло обладнання електрощитової. Аналогічна ситуація в інших гуртожитках, котрі перевіряли: проектний автомат в електрощитовій має бути 30-амперний, натомість встановлений 150-амперний, тобто фактично у 5 разів вони перевищують допустиме навантаження. ШРЕМ ставить чітку вимогу: на вводі в будинку використовувати лише проектний автомат в електрощитовій.
Турбує й зношеність житлового фонду. Керівник КП “ЧЖКС” розуміє, що за теперішнього фінансово-економічного стану ДП “Львіввугілля” не має можливості виділити кошти на проведення капітальних ремонтів в гуртожитках, і констатує, що, фактично, ці ремонти тягарем лягають на плечі комуна-льного підприємства і самих мешканців.
Ще одна група проблемних питань: самовільна реконструкція, що її провели мешканці гуртожитків без погодження чи дозволів, із порушеннями будівельних норм і правил. Тут треба виправляти ситуацію: або узаконювати самовільну реконструкцію, або усувати недоліки. Є навіть випадки, коли людей заселяли в місця загального користування: кухні, душові, побутові кімнати…
Щодо ремонтних робіт, то, зокрема, мешканці гуртожитку шахти “Степова” (вул.Стуса, 7) наполягають на їх нагальному проведенню. Вони навіть вийшли із клопотан¬ням, щоби КП “ЧЖКС” не приймав гуртожитку, допоки шахта не зробить ремонт.
- З тими тарифами, з якими нам гуртожитки передають, – підкреслив керівник КП “ЧЖКС”, – а це мінімальний тариф на мінімальну кількість послуг – у нас будуть дуже обмежені можливості по ремонту цих гуртожитків.
Є законодавство, згідно з яким встановлюються тарифи, в залежності від зайнятих квадратних метрів.
Щодо термінів передачі – вони не зарегламентовані. Тенденції такі: вугільне підприємство якнайшвидше прагне передати гуртожитки, розвантаживши тим самим собівартість тонни вугілля. Втім, є такі недоліки, з якими при бажанні “ЧЖКС” прийняти той чи інший гуртожиток не може. Принаймні, допоки не вирішать “житлові” питання: є зареєстровані люди, вони числя¬ться за певною кімнатою, а насправді там не мешкають, і де перебувають – невідомо. Мав місце кричущий факт по вул.Івасюка, 3: мешканець проживає на 7 квадратних метрах один, займаючи фактично цю площу. Сюди ж був прописаний ще якийсь мешканець, котрий там ніколи не проживав і невідомо, хто це. Через такі обставини старша людина, котра довший час проживає в гуртожитку, не може приватизувати своє помешкання.
Рішення міської ради на приватизацію отримали 16 жовтня 2014 р. гуртожитки по вул.Івасюка №3 і №11. Відповідно мешканці – здебільшого гірники шахт колишньої “Бендюзької” та діючої “Великомостівської” використовували своє право на приватизацію. Мають аналогічний дозвіл і гуртожитки по вул.Стуса, 29 а, а відтепер – мешканці гуртожитку по вул.Чорновола, 23.
Як сприйняли цю подію мешканці? Старожил гуртожитку (проживає тут понад 25 років) колишній ГРОВ “Лісової” Михайло Мандзя – однозначно позитивно. У нього діти виросли, одного сина навіть одружив. Його оселя №55 завше була затишною оазою сімейного помешкання. Як добрий господар, він облаштував доцільно “кожен сантиметр”. Його помешкання вже давно можна назвати квартирою.
- А тепер кожен ще придбав електролі¬чильник, – розповідає, – аби мати можливість окремо обліковувати, скільки кіловатів спожив. Встановили нові поштові скриньки із нумерацією.
Немає тепер у гуртожитку чергового поста: вхід зробили з двору, де, як у звичайних будинках, – під`їзди. До речі, у першому і третьому встановили кодові замки і домофони. “Рух” в напрямку облаштування у комунальній власності відчувається у проведенні ремонтів, хоч косметичних, але якісних. Фасад із вулиці Чорновола виглядає гарно. Сюди навіть не пасує слово гуртожиток. Не дивно, що напис перемістили на вну¬трішній бік будинку біля середнього під`їзду.
Довший час мешкає по Чорновола, 3 і сім`я колишнього працівника “Лісової” Григорія Гнідця, у них із дружиною також двоє дітей. А у Ткачуків, як сказала дружина Мар`яна, дворічний Денис поки що перший (на фото). Багато у гуртожитку і холостяків, у котрих – все попереду.
- Із квітня, – кажуть, – маємо бути у третьому ЖЕД. – Після передачі інфраструктури місту наступний крок – приватизація помешкань у гуртожитках. І саме це найбільше усіх приваблює.
За матеріалами газети «Новини Прибужжя»