У народі кажуть: «Ранкова роса й мертвого підніме», бо вона має неабиякі цілющі властивості.
Тільки як сонечко трохи обігрівало траву, виносили хворого на росі, омивали нею, купали в ній, збирали у кухлі і давали випити на головний шлунок, вмивали очі. Бувало, що хвороба враз відступала. З росою пов’язано багато повір’їв, обрядових дійств – зустрічі весни, святкування Сорока Святих, Купальської ночі, а що вже говорити про збирання знахарями чудодійного зілля і саме з ранковою росою.
Радів рясним росам і господар, бо городина буде добре родити, сіна на зиму вдосталь запасеш…
Найбільшу кількість цілющих речовин рослини виділяють вранці. Вода розчиняє їх, вбирає у себе і несе людям дарунок у вигляді перлин-крапельок на листях, квітах, стеблах. Саме цим живить роса людське тіло, наповнює силою, енергією, додає здоров’я. Батьки змалку виганяли дітей босоніж на срібні крпалини, щоб гартували тіло.
Пригадую епізоди зі свого дитинства. Дідусь спозаранку наказував мені:
- Мерщій босоніж на росу, а то кропивою з хати вижену!
Він жартував щодо кропиви, а я вірив. Боявся холодної роси, але кропиви – ще більше. Це вже згодом дізнався: і те, і те корисне.
Ранкову росу, як стверджують медики, найкраще збирати з конюшини, коли місяць згасає. Час доволі короткий – півгодини, допоки перший сонячний промінчик осяє сріблом рослини. Такий дар природи добре омолоджує шкіру. Ось чому дівчата вмивалися росами, щоб гарними бути. Коли її пити, вона підсилює обмінні процеси.
Нічні роси збирають з кульбаби, але тоді, коли місяць знаходиться у фазі зростання. (Приблизно о першій-третій годині ночі). Цю росу використовують для лікування запальних процесів, ран, але тільки у вигляді компресів.
Вечірні роси мають потужну заспокійливу силу. Тут найкраще підходить роса з ромашки, м’яти, меліси.
У давнину (та і тепер) росу збирали за допомогою лляного полотна, розкладаючи його на травах, але тільки не оброблених хімікатами, бо тільки нашкодиш собі. Все, що ввібрало полотно, вичавлюють виключно у глиняний або дерев’яний посуд. Ніколи не вичавлюють у скляний чи металевий.
У темному прохолодному місці росяна вода може зберігатися і не втрачати своїх цілющих властивостей протягом тижня.
Тарас ЛЕХМАН