У середині жовтня відбувся черговий Пленум ЦК Укрвуглепрофспілки, у якому взяли участь голова Львівської територіальної організації Профспілки працівників вугільної промисловості України Олег ТУРЧИН, голови первинок та в.о. генерального директора ДП “Львіввугілля” Андрій ДЯЧЕНКО.
У зв’язку з кризовою соціально-економічною ситуацією на шахтах на Пленумі прийнято звернення до Президента України Петра Порошенка, в якому профспілкові лідери закликали главу держави не допустити знищення вугільної галузі та вжити заходів щодо підвищення ефективності діяльності підприємств ПЕК. До гаранта Конституції України звернулися з проханням не залишати поза своєю увагою проблеми вугільної галузі, які в даний час досягли критичного стану, і можуть призвести не тільки до соціального вибуху в усіх вугільних регіонах, але й до енергетичної катастрофи національного масштабу у зв’язку з руйнуванням підприємств паливно-енергетичного комплексу, повідомляє сайт Укрвуглепрофспілки. Враховуючи гостроту соціальної напруги у вугільних регіонах, Пленум ЦК Профспілки звернувся до глави держави з проханням провести під своїм головуванням зустріч представників Укрвуглепрофспілки, Міненерговугілля за участю керівників обласних адміністрацій вугільних регіонів для пошуку шляхів недопущення знищення вугільної галузі та підвищення ефективності діяльності підприємств ПЕК України.
У своєму виступі на Пленумі голова Укрвуглепрофспілки Віктор Турманов зазначив, що унаслідок ведення бойових дій на території Донбасу в підпорядкуванні Міненерговугілля залишилося тільки 35 шахт, які за 9 місяців виконали плановий видобуток вугілля всього на 75%, піднявши на-гора трохи більше 5 млн. тонн. Це поставило під загрозу фінансову збалансованість вугільних підприємств, адже падіння вуглевидобутку призвело до зростання собівартості вугілля, зросла і без того колосальна збитковість шахт. У сформованому проекті Державного бюджету країни на наступний рік, всупереч положенням коаліційної угоди, не враховані програми держпідтримки на часткове покриття витрат із собівартості готової вугільної продукції, технічне переоснащення, завершення будівництва шахти №10 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”. Пропозиції і вимоги профспілки і трудових колективів підприємств галузі з цих питань тривалий час залишаються без уваги.
Перед учасниками Пленуму також виступив перший заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Мартиненков, який розповів про складну ситуацію навколо формування бюджету вугільної галузі на 2016 рік.
Голова ЛТО ППВПУ Олег Турчин відзначив, що погашення боргів і своєчасна виплата заробітної плати, відсутність коштів на охорону праці та труднощі з реалізацією товарної продукції – це спільні проблеми для усіх державних вугільних підприємств, і гірники всієї України повинні вирішувати їх усіма можливими шляхами.
Профспілкові лідери вимагають, щоб Уряд на основі розрахунків Міненерговугілля та Укрвуглепрофспілки вніс зміни в розрахункові показники державного бюджету на 2016 рік, а також вжив заходів щодо забезпечення держфінансування для регулярної виплати зарплати гірникам до кінця цього року. У постанові Пленуму також зазначена вимога підняти тарифні ставки та посадові оклади працівникам вугільної галузі, виходячи із мінімальної заробіт-ної плати 1378 грн., що діє в Україні з вересня 2015 року, та виплатити компенсації.
У разі ігнорування вимог Укрвуглепрофспілки виконавчою владою профспілкові діячі готові вкотре ініціювати масштабні протесні акції для відстоювання соціально-економічних прав гірників.
Ольга МАЗУР
За матеріалами газети «Гірник»