Щорічно, 29 січня відзначаємо день пам’яті Героїв Крут – студентів, гімназистів із числа добровольців з Києва, які у січні 1918 р. під станцією Крути на Чернігівщині призупинили наступ більшовицьких військ під проводом Михайла Муравйова, взявши на себе основний удар 4тисячного підрозділу Червоної Гвардії. Бій тривав 5 годин. За цей час евакуювали уряд УНР і продовжили переговори, які завершилися підписанням Брестського миру, згідно до якого більшовики були вимушені залишити територію України. 300 оборонців Крутів юні, інтелігентні, освічені юнаки, майбутнє молодої української держави, загинули в нерівній боротьбі.
Тіла загиблих героїв були перевезені до Києва і поховані на Аскольдовій могилі – старовинному кладовищі на Дніпровському схилі. Під час поховання голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в запеклій боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».
Від часу відновлення державної незалежності України у 1991 р. щороку 29 січня відбуваються заходи пам’яті біля цієї могили, на місці бою під Крутами, в кожному українському місті, селі, а 2006 року на місці бою встановлено пам’ятник.
Трагічна загибель Студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Як у 1918, так і сьогодні у зимову пору, люди жертвують найдорожчим – своїм життям, щоб змінити хід новітньої історії України та дати їй шанс на світле майбутнє.
Хай живе у віках вічна пам’ять та слава загиблим Героям.