Сьогодні вугільна галузь опинилася у вкрай складній ситуації. Через відсутність державної фінансової підтримки, яка передбачає кошти на матеріально-технічне оснащення лав і забоїв, доводиться шукати розв’язання економічних проблем і питань безперебійної роботи шахт ДП “Львіввугілля”.
Згідно Програми розвитку гірничих робіт на 2016 рік шахтарські колективи Прибужжя видадуть із земних надр 1 млн 765 тис тонн вугілля, проведуть 15 км 620 м розкривних і підготовчих виробок. Для того, щоб це завдання було реально виконано, цьогоріч очікується введення 8 комплексно-механізованих лав, планується підготувати гірничими роботами 10 очисних забоїв.
У лютому заплановано введення в експлуатацію на шахті “Червоноградська” 348 лави по Західно-Бузькому пласту із запасами 220 тис тонн вугілля, а у травні запрацює 347 (вуглевидобуток складе 180 тис тонн). Очікується, що на шахті “Відродження” у лютому стане до ладу 432 лава по пласту Межирічанський (запаси 270 тис тонн), а в грудні – 168 із запасами рядового вугілля 140 тис тонн по низькозольному пласту Сокальський. Також готується до здачі у березні лава 191 по пласту Сокальський із запасами 82 тис тонн на шахті “Межирічанська”, а в червні – 378 (пласт Західно-Бузький, запаси вугілля 200 тис тонн, виймання твердого палива розраховане до травня 2017 року). На шахті “Великомостівська” планується у березні ввести в дію 116 лаву по пласту Сокальський, запаси якої складають 116 тис тонн, з терміном експлуатації до січня 2017 року.
На шахті “Лісова” готується до здачі потужна 166 лава (пласт Сокальський, планові запаси 400 тис тонн). Однак наразі потрібні значні капіталовкладення, аби придбати для оснащення лави мехкомплекс КМ-87, конвеєр СП-250 та комбайн марки РКУ-10. Якщо лава запрацює наприкінці року, тобто, як планується, в грудні, виймання вугілля буде тривати до травня 2018 року.
Що стосується шахти “Степова”, то в останньому місяці 2016 року по пласту Сокальський почне працювати 138 лава із плановими вугільними запасами 384 тис тонн. Виїмка вугілля розрахована до кінця 2017 року. Нагадаємо,що ще у 2014 році була підготовлена гірничими роботами лава 565 по пласту Тонкий-ІІІ із запасами 480 тис тонн, однак вуглевидобуток із цієї лави гірниками не ведеться. Причина одна: відсутність коштів на технічне оснащення.
Не з ліпших ситуація й на шахті “Відродження” на якій вже не один рік поспіль простоює 306 лава з добовим навантаженням 500 тонн вугілля. Для зарядки цієї лави та покращення якості вийнятого вугілля необхідно задіяти техніку нового покоління – стругову установку “Супутник” або бурошнековий комплекс, який відповідає потужності пласта 0,67-0,7 м. І вкотре, через фінансові труднощі відсутня змога придбати таку техніку, яка б відповідала гірничо-геологічним умовам підготовленого стовпа лави.
Враховуючи те, що на укомплектацію лав технікою бракує фінансової підтримки держави, на шахтах ДП “Львіввугілля” нові очисні забої готуються без серйозних грошових вкладень, за рахунок власних коштів. Ремонтно-механічні служби проводять необхідний ремонт техніки самотужки і під час переходу у нову лаву гірники використовують її повторно.
Попри ситуацію в країні, шахти Львівщини працюють за планом над відкриттям нових лав, потужності яких дозволять шахтарям впоратися із поставленим завданням 2016 року з вуглевидобутку і досягти належних показників, запланованих на цей виробничий рік. А наразі, допоки вирішується питання державного фінансування вугільних підприємств, ДП “Львіввугілля” у пошуках інвесторів,які б вкладали кошти у розвиток шахт Прибужжя. В результаті капіталовкладень на технічне переоснащення покращиться зольність видобутого вугілля та значно збільшиться обсяг вуглевидобутку. На тих шахтах, де є тенденція до збільшення видобутку, ситуація буде збалансована.
Введення нових лав в експлуатацію – запорука безперебійного виробничого процесу шахт, стабільної роботи ДП “Львіввугілля”, й, відповідно, добробуту наших краян.
Лариса ГУМЕНЮК
На фото: гірники очисного забою шахти “Червоноградська” ведуть роботи з кріплення кінцевих ділянок лави.